.
ZŠ TRÁVNÍK JE O2 CHYTRÁ ŠKOLA

Dítě v kyberprostoru

Na konci května jsme uskutečnili besedu pro rodiče zaměřenou na prevenci ICT rizik. Ačkoli besedy pro děti na toto téma realizujeme celkem pravidelně, pro rodiče jsme podobnou akci uspořádali úplně poprvé, a tak jsme byli velmi zvědaví, kolik rodičů pozvánka naláká. Nakonec jsme ale byli velmi mile překvapeni, protože rodičů dorazilo více než padesát! Z reakcí usuzujeme, že žádný z přítomných své účasti nelitoval.

Besedu vedl zkušený lektor projektu E-Bezpečí z Univerzity Palackého v Olomouci, RNDr. René Szotkowski, Ph. D., který dokázal zaujmout nejen osobitým projevem, ale hlavně svou odborností a hlubokým vhledem do problematiky. Rodiče byli seznámeni s nejzávažnějšími problémy, které reálně ohrožují jakékoli dítě volně se pohybující po internetu.

K problému opravdu aktuálnímu bezesporu patří sexuální predátoři, kteří používají internet jako prostředek, jak navázat kontakt s dětmi. Oslovení rodiče se shodli na tom, že si doposud míru závažnosti tohoto problému plně neuvědomovali a z různých praktik, které sexuální útočníci na děti zkoušejí, byli minimálně znechucení a pobouření. Ať už se jednalo o sexuálně laděnou komunikaci, zasílání pornografických materiálů nebo online masturbaci. Riziko kontaktu s takovou osobou však nespočívá jen v nabourání sexuality dítěte. Snahou řady útočníků je dostat se s dítětem do osobního kontaktu, který pak končívá sexuálním zneužitím, opakovaným zneužíváním trvajícím řádově i několik let a v některých případech končících také smrtí dítěte.

Během besedy byly také probrány technologické možnosti nastavení různých služeb a nástrojů, které dětem brání v přístupu ke stránkám s problematickým obsahem nebo jejich pohyb dle požadavku rodičů jinak omezují.

Technologické nástroje však nemohou zabránit všemu. Nejlepší ochranou dětí je samozřejmě dostatek informací o různých rizicích, protože jedině pak se jim dokáží vyhnout, nebo případné problémy co nejlépe řešit. Nejdůležitějším článkem prevence jsou samozřejmě rodiče, proto nás těší, že rodiče, kteří byli na besedě přítomní, projevili velký zájem o její pokračování.

Rodiče také obdrželi materiály, které popisují nejen nezávažnější problémy související s dětmi na internetu, ale také návod, jak a kdy s dětmi o těchto problémech hovořit.
Informační brožurku si můžete stáhnout kliknutím na obrázek.

Další besedu zaměřenou na rizika internetu a jejich předcházení plánujeme uskutečnit hned v příštím roce. Po prvotních reakcích věříme, že se nám podaří počet přítomných z minulé besedy překonat! :-)

Reakce účastníků besedy:

„Beseda byla perfektní, hodně mrazivá a moc poučná. Budu ráda za další takové. A nejen pro nás, rodiče, ale i děti mladších ročníků, než čtvrťáci a sedmáci. Dcera je v druhé třídě, druhá má 4 a co dokážou s telefony, je neuvěřitelné. Byla bych moc ráda, kdyby jim to mohli osvětlit i v raném věku, protože od nás rodičů to tak moc neberou.“ Děkuji Marketa S.

„Přednáška se mi velice líbila!!!! Myslím si, že by rodiče měli být pravidelně seznamováni s nebezpečím hrozícím jejich dětem při komunikaci na internetu. Vypracování manuálu je výborné, protože ne každý rodič je specialista v této oblasti. A tato oblast se rozvíjí rychlým tempem!!!! Rovněž tak i žáci by měli v hodinách výpočetní techniky pravidelně probírat nebezpečí hrozící při používání jednotlivých aplikací. Přednášející uváděl konkrétní příklady, což bylo skvělé! Zároveň bylo vidět, že má velkou praxi v této oblasti.“ Eva K.

„Chtěly bychom vyjádřit své poděkování za uspořádání této přednášky, která pro nás byla velmi přínosná. Jako rodiče dětí 1. i 2. stupně jsme se dozvěděli mnoho nových a zajímavých informací, které nevíme nebo si je ani neuvědomujeme. Věříme, že stejně přínosné je organizování těchto přednášek i pro děti samotné, a to především s důrazem na reálné dopady v praktickém životě, které v přednášce zazněly. Těšíme se na případné pokračování nebo další podobné přednášky, např. na téma Závislost dětí na moderních technologiích. Za spokojené rodiče s pozdravem Mgr. Michaela Kozmonová a Mgr. Olga Vaňková“




E-Bezpečí
Poradna Napiš nám
Centrum prevence rizikové virtuální komunikace Univerzity Palackého v Olomouci