Besedy pro sedmáky
V rámci preventivních aktivit jsme na konci listopadu uspořádali besedy pro 7. ročníky zaměřené na dva nebezpečné komunikační fenomény, kyberšikanu a kybergrooming.
V první části besed se žáci dozvěděli, co je to kyberšikana, jaké má projevy, čím se liší od běžné školní šikany, jak se proti ní chránit a jak postupovat v krizových situacích. Průběh kyberšikany i její závažnost byly demonstrovány na pečlivě vybraných kauzách z celého světa.
Tématem druhé části besed bylo nebezpečí kybergroomingu. Podstatou problému jsou sexuální útoky, které obvykle provádějí dospělí různého věku vydávající se v online prostředí za děti. Cílem komunikace s oběťmi je pak snaha přimět je k osobnímu setkání, při kterém obvykle dochází k sexuálnímu útoku. Za rizikovou lze ale považovat už jen komunikaci s takovým sexuálním predátorem, neboť během ní obvykle dochází k vzájemnému sdílení sexuálně laděných materiálů. Útočníci děti aktivně vybízejí k výrobě dětské pornografie, na základě které je pak vydírají.
I tento problém byl žákům představen na základě skutečných případů. Během prezentace se seznámili s různými manipulačními strategiemi útočníků, s varovnými signály, které by je měly včas upozornit, že jsou součástí rizikové komunikace, i s postupy řešení.
Na závěr besed žáci obdrželi tematickou "skládačku" se stručným popisem prezentovaných nebezpečných komunikačních jevů i některých dalších vybraných rizikových fenoménů. Součástí materiálu byly také kontakty na intervenční instituce.
Besedy vedli zkušení lektoři národního projektu E-Bezpečí, který je realizován Centrem prevence rizikové virtuální komunikace Univerzity Palackého v Olomouci.
Obdobné besedy plánujeme uskutečnit v nadcházejících měsících pro další žáky školy, proškoleni budou opakovaně také pedagogové a samozřejmě nezapomínáme ani na rodiče. Pro rodiče bychom rádi uspořádali několik besed věnovaných nejen popisu problémů, ale především tomu, jak co nejlépe zajistit bezpečí dětí v kyberprostoru.
Foto: Eva pospíšilíková, Jana Mikešová
E-Bezpečí
Poradna Napiš nám
Centrum prevence rizikové virtuální komunikace Univerzity Palackého v Olomouci